Kalça Protezi

Kalça Protezi
Kalça ekleminde meydana gelen kireçlenme, kırık ve dolaşım problemlerine bağlı olarak ileri derecede hasar görmüş kalça eklemlerinde diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda uygulanan yapay eklem oluşturma işlemidir.

Kalça protezi kimlerde uygulanır
Şiddetli kalça ağrısı, hareket kısıtlılığı, kalça eklemi kireçlenmesi olan hastalarda uygundur.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci
Operasyonlardan hemen sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına başlanmalıdır. Tedavinin amacı hastayı olabildiğince hızlı ayağa kaldırmak, operasyon sonucu oluşabilecek komplikasyonları önlemek, ağrıyı azaltmak, kas güçsüzlüğü ve eklem hareket kısıtlılığını engellemektir. Yürüyüş eğitimleri ve denge koordinasyon egzersizleri ile hastalar günlük yaşamlarına sorunsuz devam edebilmektedirler.

Öneriler
Bu tarz operasyonlardan sonra hastaların dikkat etmesi gereken en önemli durum kalça protezinin dislokasyonudur(protezin yerinden oynama durumu). Bunu engellemek için yüksek iskemle kullanımı, tuvalet iskemlesi kullanımı, bacak arası yastık kullanımı, aşırı derecede ve zorlayıcı kalça hareketlerinden kaçınmaları gerekmektedir. Hastalar 4 ile 12 hafta boyunca bu uygulamalara devam etmelidir.

Doğru tedavi ve rehabilitasyon ile maksimum iyileşme sağlanır. Bu alanda uzmanlaşmış fizyoterapistlerimiz ile sizlere en iyi hizmeti veriyoruz.